Mimari sektörün buluşma noktasına hoş geldiniz...

Üye Girişi    Yeni Üye

Haberler

Mimari > Haberler > Sektörel Haberler

Frank Gehry’den Cleveland Kliniği Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi

Frank Gehry’den Cleveland Kliniği Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi

Zeynep Küpeli

İçeriğe ( 0 ) üye yorum yapmış.

Bu yeni tasarım bazı açılardan Gehry’nin tamamlanmamışlık üzerine çalışmalarına geri dönüş gibi görünse de, anlatılacak başka bir hikâyeye sahip.

Frank Gehry’nin binaları tamamlanmamış ya da düzensiz hatta kaotik görünebilir. Oysa genellikle şaşırtıcı bir şekilde kendilerine ait metaforik birer hikayeleri vardır.

Walt Disney Konser Salonu, şehir sakinlerini birkaç saatliğine kolektif bir deneyimde bir araya getirmek için yapılmış neşeli ve gayrı resmi bir devlet kurumu. Gehry’nin, birbirine geçen katmanlarla, aşınmış metal ve zincirlere sarıp sarmaladığı Santa Monica’daki kendi evi kıvrılmış metallerden oluşan, gösterişsiz ve pembe bir bungalov. Evi, Güney Kaliforniya’nın peyzajında hoş olmayan bir yapı, aleladeliğin arsız bir doğrulaması gibi.

Sinir bozucu şekilde 100 milyon USD’ye mal olan Gehry’nin yeni projesi Lou Ruvo Merkezi’nin (Cleveland Kliniği Beyin Sağlığı Merkezi’nin yeni ek binası) hikâyesi derinlikler ve insan beyninin limitleri ile ilgili.

Cumartesi gecesi resmi bir gala ile açılacak olan binanın Ghery’nin en çok bilinen mimari tarzının ötesine geçmesinde binaya yardımcı olan şey binanın mimari anlatımındaki dokunaklılık. Benim ve benim gibi düşünen muhtemel başka mimar ve eleştirmenler için bu stratejilerin bazıları, yani detaylardaki kasti hamlık, brutalist yapı ve dramatik, sıradan alanların gündelik çakışmaları (özellikle Gehry’nin projelerinin kar payının ve büyüklüğü arttıkça) geçmiş yıllarda tazeliğinden biraz kaybetti.

Büyük kumarhanelerle çevrelenen Las Vegas hattından 1 mil kuzeyde, genişçe açılan bir kavşakta yükselen Ruvo Merkezi’nde bu tanıdık öğeler, binanın merkezindeki derin ve dokunaklı hümanizm unsurlarıyla dengeleniyor. Ruvo Merkezi’nin görevi, Gehry’nin tamamen sahiplendiği bir görev; bu kompleks Alzheimer, Parkinson, Huntington ve diğer nörolojik hastalıkların tedavisi ve araştırması için kurulmuş.

Buradaki kumarhane meraklıları ve diğer potansiyel müşteriler Gehry ile yıllardır bir proje yapmak istemekteydiler. Mimarın bu kez Las Vegas’ta bir bina tasarımını kabul etmesi iki sebebe dayanıyor.

Babası Lou’nun acılı bir şekilde Alzheimerdan ölmesiyle, kendisini yeni bir nörolojik araştırma merkezi kurmak zorunda hisseden Las Vegas içki dağıtımcısı Larry Ruvo’ yla dostane bir ilişki kurdu.

Ve beyin bozuklukları araştırmaları, aynı zamanda Gehry’nin kendi kişisel ilgi alanıydı. Uzun süreli arkadaşı ve doktoru Milton Wexler’ın karısı ve karısının 3 kardeşi, Huntington hastalığına yenik düşmüşlerdi. Wexler’ın isteğiyle, mimar yaklaşık 30 sene önce Genetik Hastalıklar Derneği’ne kayıt olmuştu.

Gehry, Ruvo’ya binayı ancak Huntington Hastalığını da merkezde tedavi edilecek ve araştırılacak hastalıklar listesine koyarsa yapacağını söyledi. Ohio’daki Cleveland Kliniği, çoklu sağlık araştırma ve tedavi merkezi, Ruvo Merkezi’yle bir Las Vegas tesisi işletmek için anlaşmaya vardığında tesisin sunduğu hizmetlerin de sınırı artmış oldu.

Gehry’nin tasarımı binayı bir çift ayrı ve bağımsız kanada ayırıyor. Tıbbi ofislerin, hasta odalarının ve araştırma bölümünün yer aldığı dört katlı kuzey kanadı diğer bölümlere nazaran oldukça düz hatlara sahip istiflenmiş kutular, beyaz dış cephe ve camlardan ibaret.

Güneye doğru, açık bir avlunun karşısında yükselen, dalgalı ve paslanmaz çelik çatılı tek odalı bir etkinlik alanı var. Burası, Gehry Ortaklığı’nın Disney Hall’un açılışını yaptığı 2003’ten beri yarattığı en etkileyici iç mimariye sahip yer. Ruvo Merkezi’nin çekiciliği merkezin görevini yerine getirmesine yardımcı olacak şekilde her hafta sonu burayı kiralamayı planlıyor.

Ruvo Merkezi’nin iki tarafı, bariz bir zıtlıkla birbirine bakıyor. Bu görselin amacı beynin sağ ve sol taraflarını temsil etmesi. Ofis kanadı oranlı ve kapsamlı, konferans salonu ise serbest, bir biçimde akışkan ve fantastik. Bir taraf daha önceden yazılmış bir partisyonu, diğer taraf ise emprovizasyonu anımsatıyor.

Bu fark, aynı zamanda mimarın pratik ve yaratıcılık, istek ve sipariş arasında bölünen sadakatine de dikkat çekiyor. Gehry, bu ayrımda özellikle analitik ve tamamen hissi yaklaşım arasında gidip gelen bir tasarım anlayışı kullanıyor.

Ama binanın iki kanadı arasında gidip gelmekle daha fazla zaman harcadıkça, sembolik anlamların bundan daha derin ve zengin olduğunu görüyorsunuz. Her bölümün hassasiyeti, diğerininkine sızıyor ve ona da bulaşıyor.

Ofis kanadı tüm o rasyonel yapısına rağmen sade bir geometrik şekil değil; birbirine karışmış, düzensiz kutu formlarının koleksiyonlarından oluşan, yükseldikçe geriye yaslanan ve sokağa hafifçe uzanan bir arktan ibaret. Konferans salonunun dışı ise, sanki erimiş de dökülmüş gibi görünmesine rağmen rasyonel klasik grid mantığına dayanıyor.

Aradaki farka rağmen aslında iki taraf arasındaki bu kapalı ve akışkan ilişki, tasarıma duygusal kuvvetini veren esas şey. Hassas ölçüleriyle ve örtülü geçidiyle bina, iki kanattan birbirine kolayca geçişi sağlıyor. Bu geçişe bakan duvarlar birkaç parlak renge boyanmış. Bu alanın tepesi, konferans salonunun çatısından inen bir asma bahçesi gibi görünen çelik bir gölgelikle kapanmış; böylece yere hareketli gölgeler düşürüyor.

Tasarımın bir kanattan diğerine yansıttığı engelsiz ve ölçüsüz hareket, beynimizi her gün nasıl kullandığımızı simgeliyor: sol beyinden sağ beyne akan düşünceyi ve daha biz farkı anlamadan tekrar geriye dönüşünü simgeliyor. Ruvo Merkezi’nin içinde olup bitenlere baktığımızda, tasarım böyle bir hareketin hatırlatıcısı olduğu kadar, ellerinden kayıp giden insan zihninin mucizeleri nedeniyle merkezde yatan hastalar için bir sığınak olduğunu da görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında, dış görüntüsü daha önceki Gehry projelerine benzese de mimarın Las Vegas’taki bu tasarımı uzun kariyerindeki alçak gönüllü bir dönüş sayılıyor. Onlarca yıl boyunca Gehry tasarımlarının sanki bitmemiş gibi görünmesini istedi. Bunun amacı henüz tamamlanmamış ve bir dönüşme sürecinde olduklarını ifade etmekti.Sadece bu gerçek bile nostaljinin tam tersi bir etki yaratmasının yanında onun yaptıklarını ümit beslemeye değer kılıyor. Bu, büyümek ve ileriyi görme enerjisine sahip olmakla alakalı.

Las Vegas’ta, belki Ruvo Merkezi’nin kendisini adadığı tedavi ve araştırmanın türü yüzünden, belki de Gehry’nin kendisi artık 81 yaşında olduğundan, mimar tanıdık bazı estetik alanları araştırmaya devam ederken aynı zamanda özellikle dökümlü çelik çatı ayrıntısıyla çürüme ve gerileme gibi konulara da gönderme yapıyor. Buna benzer bir geçiş, süsten yoksun ikiz sütunları ve karamsar dökümüyle Gehry’nin yakın zamanda açıklanan ve Washington’da bulunan ödüllü tasarımı Dwight D. Eisenhower Anıtı’nda görülmekte.

Ruvo Merkezi’nin mimarinin kederli bir parçası olduğunu söyleyemeyiz. Kesinlikle değil. Beyinde oluşan hasarlara ve daha da genişletmek gerekirse yaşlanmaya mimari anlamda karşı koymaktan korkmayan bir yapı.

Fotoğraf: Isaac Brekken - The Times
Kaynak: Los Angeles Times, Christopher Hawthorne
Çeviren: Fulden Ötgür
Yayına Hazırlayan: Zeynep Küpeli

 

İçerik Görselleri

Yorum: 0

Henüz bir yorum yapılmamış

HaberlerHakkında I Site Turu I Üyelik Avantajları I Sıkça Sorulan Sorular I Reklam Seçenekleri I Üyelik Sözleşmesi I Kullanım Koşulları I İletişim